31 stycznia 2017

pedagodzy i goście

Warsztatami od początku ich funkcjonowania kieruje Jerzy Kucia. Zainicjował je w roku 1996 przy współpracy z Pro Helvetią. Jerzy Kucia zaprasza każdego roku twórców, teoretyków, ekspertów, którzy dzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z różnych aspektów filmu animowanego i prezentują swoją twórczość.

W ostatnich edycjach w Warsztatów zaproszonymi pedagogami byli: prof. Andreas Hykade, prof. Hubert Sielecki (Wiedeń), Izabela Plucińska, prof. Marcin Giżycki, Andrzej Orzechowski, Marek Serafiński, Sławomir Zalewski, Zbigniew Żmudzki, prof. Gil Alkabetz (Niemcy).

W trakcie dwudziestu pięciu edycji Warsztatów zagranicznymi pedagogami i wykładowcami gościnnymi byli najwybitniejsi twórcy, historycy i teoretycy filmu animowanego:

  • Otto Alder – krytyk filmowy (Niemcy),

  • Gil Alkabetz – twórca, pedagog (Niemcy: Potsdam-Babelsberg)

  • Ernst Ansorge – twórca (Szwajcaria),

  • Rolf Bächler – twórca, producent, pedagog (Szwajcaria)

  • Giannalberto Bendazzi – historyk filmu (Mediolan),

  • Frank Braun – dyrektor festiwalu, dystrybutor (Szwajcaria),

  • Mariola Brillowska – twórca (Hamburg),

  • Suzanne Buchan – pedagog, dziekan wydziału (Londyn),

  • Andrzej Chrzanowski – twórca, pedagog (Moskwa),

  • Oksana Czerkasowa – twórca (Jekaterinburg),

  • Lutz Dammbeck – twórca (Niemcy)

  • Jean Marie Demeye – twórca, pedagog (Gandawa),

  • Borivoj Dovnikovič – twórca, dyrektor festiwalu (Bordo),

  • Paul Driessen – twórca, pedagog (Kassel),

  • André Eckardt – Dyrektor DIAF (Drezno),

  • David Ehrlich – twórca, pedagog (USA),

  • Hedda Gehm – DIAF (Niemcy),

  • Marcin Giżycki – twórca, pedagog, historyk filmu (Polska, USA)

  • Felix Gönnert – twórca, pedagog (Babelsberg Niemcy)

  • Martina Großer – twórca (Niemcy),

  • Rolf Hofmann – twórca (Franca),

  • Andreas Hykade – twórca, pedagog (Niemcy)

  • Max Knoth – kompozytor (Niemcy),

  • Ralf Kukula (Niemcy),

  • Anri Kulev – twórca, pedagog (Sofia),

  • Raimund Krumme – twórca (Niemcy),

  • Gillian Lacey – twórca, pedagog (Londyn),

  • Jan Lenica – twórca, pedagog (Kassel, Berlin),

  • Caroline Leaf – twórca (Kanada, USA),

  • Claude Luyet – twórca (Szwajcaria),

  • Jurate Leikaite – twórca (Litwa),

  • Joško Marusič – twórca, dyrektor festiwalu (Zagrzeb),

  • Bärbel Neubauer – twórca, pedagog (Austria)

  • Andrzej Orzechowski – dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (Polska)

  • Christine Panushka – twórca, pedagog, dziekan Cal Arts.,

  • Bretislav Pojar – twórca, pedagog (Praga),

  • Nadja Rademacher – dyrektor artystyczny DIAF (Niemcy)

  • Jonas Raeber – twórca (Niemcy)

  • Marjut Rimminen – twórca, pedagog (Londyn),

  • Raoul Servais – twórca, pedagog, rektor (Gandawa),

  • Jan Švankmajer – twórca, artysta (Czechy)

  • Georges Schwizgebel – twórca (Szwajcaria),

  • Nicole Salomon (Francja),

  • Hubert Sielecki – twórca, pedagog (Wiedeń)

  • Roze Stiebra – twórca (Ryga),

  • Jonas Raeber – twórca (Szwajcaria),

  • Gabor T. Steisinger – twórca (Niemcy, USA),

  • Sabine Scholze – Dyrektor DIAF (Drezno),

  • Otto Sacher – twórca (Czechy)

  • Lutz Stutzner – twórca (Niemcy)

Możliwość kontaktowania się z twórcami i pedagogami zagranicznymi nadaje Warsztatom szerszego wymiaru a uczestnikom szereg nowych doświadczeń.